Żłobek prywatny, czyli jedyny słuszny wybór?

Rozważania na temat tego, jaki żłobek (prywatny czy publiczny) okaże się lepszy, budzą spore kontrowersje, a każdego roku spore grono rodziców musi podjąć tą poważną decyzję. Nie zawsze bowiem możliwe jest zatrudnienie niani, czy też skorzystanie z pomocy kogoś z rodziny. Co więcej, po urlopie macierzyńskim, bardzo często nie chcemy dodatkowo urlopu wychowawczego i musimy posłać naszego malucha do żłobka. W opinii wieku ekspertów, to te prywatne placówki powinny być przez nas szczególnie brane pod uwagę.

Kiedy wybieramy żłobek Wilanów może być doskonałą lokalizacją, kiedy blisko znajduje się nasz dom lub miejsce pracy. Dobrym rozwiązaniem będzie też, kiedy placówki umiejscowiona jest między miejscem zamieszkania, a pracą. Warto pamiętać, że o wiele ważniejsze będzie jednak to, jaką ofertę skieruje do nas konkretny żłobek. Zaleca się, aby w miarę możliwości wybierać żłobki niepubliczne, gdyż te będą przejawiać zdecydowanie elastyczniejsze podejście zarówno do nauczania, jak i do opieki.

Rodzicielstwo bliskości w prywatnych żłobkach

W wielu żłobkach prywatnych, wykorzystywane jest rodzicielstwo bliskości, a jest to metoda opatentowana przez amerykańskiego pediatrę, Williama Searsa. Polega ona na zbudowaniu silnej, emocjonalnej więzy, między opiekunem a podopiecznym. Pozwala to u malucha wytworzyć bardzo istotne poczucie bezpieczeństwa, a przy tym wspiera jego rozwój psychospołeczny. Renomowane żłobki informują chociażby na stronach internetowych, że wykorzystują właśnie tę metodę w swojej placówce. Pamiętajmy, że to kompletnie odmienne działanie, niż to znane z państwowych żłobków, gdzie próżno oczekiwać tego, aby rodzaj opieki był dopasowany do indywidualnych potrzeb każdego dziecka.

Niepubliczny żłobek, a nietypowy plan dnia…

W państwowych żłobkach, nasze dziecko będzie poddawane dość schematycznym działaniom. Chodzi o wszelkie znane i standardowe praktyki, które stosowane są już przez długie lata. Niestety, należy mieć świadomość szkodliwości takich działań, gdyż mogą one zaburzać rozwój nieszablonowego postępowania. Eksperci są zdania, że kreatywność powinna być wyzwalana w dzieciach już podczas pierwszych lat życia, a nawet i miesięcy. Najlepsze żłobki prywatne będą zatem doskonale przygotowane do tego, aby nauczyć nasze dziecko kreatywnego myślenia i podejścia do świata. To m.in. dobrze zaplanowane i przygotowane zajęcia, warsztaty oraz zabawy, dzięki którym nasze dzieci chętniej podejdą do aktywności intelektualnych. Pozwoli to na prawidłowy rozwój umysłowy malucha, ale też będzie szansą na realizację jego ważnych potrzeb, związanych chociażby z zabawą.

Wysoki poziom dostępności

Prywatne placówki słyną wręcz z tego, że są dostępne niemal dla wszystkich dzieci. Placówek tego typu wciąż przybywa, a przyrost ten widać szczególnie w większych miastach, gdzie zagęszczenie takich żłobków jest naprawdę spore. Oznacza to, że w prawie każdej dzielnicy, będziemy mogli odnaleźć żłobek prywatny. To właśnie tego typu placówki oferują dzieciom wszystko, czego potrzeba do kompleksowego rozwoju. Będzie to szczególnie dobre rozwiązanie dla tych, którzy wymagają najwyższego poziomu bezpieczeństwa, a jednocześnie pragną, aby ich dzieci objęte zostały profesjonalną opieką. Każdy rodzic musi być świadom tego, że prawidłowy rozwój psychospołeczny dziecka, jest sprawą niebagatelną.

Placówki profilowane

Pamiętajmy, że tylko i wyłącznie w wypadku placówek niepublicznych, uda się nam postawić na żłobek profilowany, gdzie szczególny nacisk kładzie się na konkretną dziedzinę nauczania. Możliwością są dla nas chociażby żłobki językowe, w których opiekunowie posługują się przynajmniej dwoma językami, a dziecko zyskuje szansę na to, aby już na tym etapie rozwoju, oswajać się ze stycznością z obcymi słowami. Rodzajów żłobków jest oczywiście o wiele więcej, natomiast sporo warunkuje to, jakie potrzeby przejawiają nasze dzieci, a także jakie są nasze oczekiwania jako rodziców.